FOKUS

  • International
  • Photography
  • Award

Maria Lannote – Itali

 

Maria Lanotte ka lindur në Pulia (Itali).

Pasioni i saj për artin, vizatimin dhe fotografinë e shtyu menjëherë të ndërmerrte kurse trajnimi që synonin zhvillimin dhe integrimin e pasioneve të saj përmes formave të reja të shprehjes dhe teknologjive të reja.

 

E diplomuar për dizajn grafik, ajo është pronare e agjencisë së komunikimit të grupit mediatik EOS që nga viti 2003.

Më pas ai mori një diplomë në komunikim dhe dizajn ueb (dreamweaver – flash)

Certifikatat e specializimit ADOBE: bardh e zi, retushim i lartë, retushim kreativ.

Tutor dhe anëtar i jashtëm i komisionit të provimeve të shkollës së mesme në Institutin Garrone Advertising Graphics në Pulia.

Mësues në Woom Italia: Komunikim & Marketing, Grafikë Reklamimi, Historia e Kostumeve.

Në vitin 2010 fitues absolut i konkursit të çmimeve të kategorisë OPEN Nikon-FIOF

Në vitin 2011 argjendi dhe bronzi në kategorinë OPEN.

Në vitin 2015 fitoi Kualifikimin QEP, Fotograf i Kualifikuar Evropian, lëshuar nga Federata Evropiane e Fotografisë FEP.

Në 2019 Master në Dizajn Ekspozitash në IED Istituto Europeo Design

Ekspozita personale: Ciao Cuore, një projekt për të rritur ndërgjegjësimin për sëmundjet e zemrës, Sulle orme del Penguino, një projekt për përmirësimin e familjes, Hëna ime, një projekt i krijuar për përvjetorin e uljes në Hënë.

Nga viti 2012 e deri më sot, ai është drejtor artistik i Fondit Ndërkombëtar FIOF për Fotografi, Video dhe Komunikim.

Drejtues i Departamentit Ndërkombëtar të FIOF-it, ka mbikëqyrur projekte shkëmbimi kulturor me Kinën, Rusinë, Shtetet e Bashkuara, Evropën, Shqipërinë, për promovimin e kulturës fotografike në botë.

Ai ka kuruar dhjetë ekspozita ndërkombëtare fotografike (kolektive me mbi 500 autorë italianë).

Drejtor Arti që nga viti 2012 i Orvieto Photography, një nga Festivalet më prestigjioze të Fotografisë në Itali dhe ka drejtuar ngjarje rajonale dhe kombëtare.

Anëtare jurie në konkurse të ndryshme fotografike dhe video.

Në vitin 2022 drejtor artistik i ekspozitës fotografike të Antonio Gibotta Worl Press Photographer, për Shoqatën Altidona Belvedere, në rajonin Marche

Në vitin 2022 ai hap një galeri shtëpie, një vend unik i këtij lloji në Italinë e Jugut, në të cilin pret autorë të rëndësishëm, si Uliano Lucas, Francesco Cito, Maurizio Garofalo, takime, biseda, seminare, klasa master, hapje fotografie për debate me shkrimtarë. , psikologë dhe shoqata kulturore.

Galeria e parë shtëpiake që pret ekspozitën e Maestro Mario Dondero, ekselencës së fotografisë italiane, galeria shtëpiake EOS bëhet menjëherë një forcë lëvizëse e aktiviteteve kulturore veçanërisht për të rinjtë, me marrëveshje me shkollat ​​dhe akademitë e arteve figurative.

“Çfarë më bën të pasionuar pas kësaj bote? Te gjitha!!!

I DUA SFIDAT, kërkimi i vazhdueshëm është sfida ime e vazhdueshme” cit. Mary Lanotte


Ardian Isufi – Shqipëri

Ardian Isufi ka lindur në vitin 1973 në Tiranë dhe është diplomuar në Akademinë e Arteve të Tiranës në vitin 1995 në Studion e Grafikës. Prej vitit 1996 jep mësim si Profesor i Asociuar në studion e Grafikës. Prof.Asoc. Ardian Isufi 2016-2020 ka qenë Dekan i Fakultetit të Arteve të Bukura, Universiteti i Arteve – Tiranë. Artisti ka një karrierë të gjatë në fushën e artit pamor, kritikës, organizimit të aktiviteteve artistike dhe kurimit të ekspozitave. Si artist ka marrë pjesë në shumë aktivitete artistike kombëtare dhe ndërkombëtare, në vende të ndryshme si Itali, Greqi, Francë, Austri, Kinë, SHBA, etj., ndër të tjera; Bienalja Tiranë 2009, artiste e ftuar nga Pavioni Shqiptar në Bienalen e Arkitekturës në Venecia 2018, pjesëmarrëse dhe fituese e çmimit të tretë në vitin 2005 dhe çmimit të dytë në vitin 1996 në Konkursin Ndërkombëtar të Arteve Pamore “Onufri”, etj. Si kurator dhe Kritiku i artit, veprimtaria e tij është shumë e gjerë, artisti përfaqëson më së miri brezin e artistëve dhe intelektualëve shqiptarë të angazhuar dhe aktiv në të gjithë spektrin e veprimit publik. Në veprën e tij, Ardian Isufi ka krijuar një marrëdhënie të vazhdueshme me publikun shqiptar, si artist apo kurator, gjithmonë duke u munduar t’i përballë ata me çështje të mprehta sociale, por gjithmonë të hulumtuara nga një këndvështrim dhe qasje bashkëkohore dhe globale.

 


Genti Shkullaku – Shqipëri

  • Kryefotograf/Administrator i Agjencisë Light Studio (LSA) – (2000 e deri më tani)
  • LSA është agjencia kryesore e fotografive në Shqipëri, që ofron mbulim me cilësi të lartë dhe në kohë të lajmeve dhe ngjarjeve aktuale për shumicën e mediave shqiptare (të shkruara, online dhe dixhitale). . • Agjencia ofron mbulim për ngjarje të veçanta që ofrojnë shërbime me porosi për institucionet (vendore dhe ndërkombëtare), OJQ-të, sportet dhe organet e tjera profesionale.
  • LSA ofron shërbime fotografike/video/kohore për kompanitë private që dokumentojnë zhvillimet ose aktivitetet e projekteve të tyre në Shqipëri EKSPERIENCE FOTOGAZETARI
  • Agence France Presse (AFP) (2003 – deri më tani) Fotograf – Mbulon ngjarjet e lajmeve në Shqipëri (dhe herë pas here në rajon). Fitues i disa konkurseve të brendshme (foto e ditës, javës ose muajit). Me foto të zgjedhura disa herë si foto e ditës, javës apo muajit.
  • Revista Klan (1999 – 2014) Kryefotografi dhe fotoredaktor i revistës së përjavshme Klan. Përgjegjës për sigurimin e mbulimit për ngjarjet aktuale, si dhe sesionet fotografike për revistën. Redaktimi i fotografive dhe mirëmbajtja e arkivave.
  • E përditshmja Koha Jone – Fotograf 1996 – 1999 Mbulimi i lajmeve dhe detyrave speciale Zgjedhja e fotove të FP-së, 2018 o Çmimi i tretë në konkursin ndërkombëtar fotografik për mjedisin 2007 organizuar nga OSBE o Autor i FotoAlbumit “Euro 2016” të Kombëtares Shqiptare të Futbollit o Pjesëmarrës në ekspozita të ndryshme fotografike në Shqipëri dhe rajon o Anëtar i Jurisë së Konkursit të Fotove të Bankës Botërore “Potencialet e Shqipërisë Blu” o Anëtar i Jurisë së Konkursit të Festivalit të Fotove të Tiranës o Anëtar i Jurisë së Konkursit të Foto Festivalit të Sunset Albania o Anëtar e Jurisë së Konkursit Mbro & Promovo.

 


Agron Dragaj – Kosovë

Agron Dragaj është një fotoreporter dhe regjisor i arrirë zvicerano-kosovar që aktualisht banon në Jerusalem. Ai fitoi diplomën e tij në Universitetin e Prishtinës në vitin 1992 dhe më tej ngriti aftësitë e tij në Institutin e Nju Jorkut të Fotografisë (NYIP). Me një pasion të palëkundur për fotografinë, Agroni ka kultivuar një reputacion si një fotograf i gjithanshëm, i hapur dhe i pavarur. Për më shumë se tre dekada, Agroni ka mbuluar ngjarje të rëndësishme në rajone të ndryshme. Veçanërisht, ai ka dokumentuar ngjarje të mëdha në Ballkan, duke përfshirë Bosnjën dhe Kosovën, si dhe në Azinë Juglindore, duke përfshirë Afganistanin, Irakun, Tajlandën, Birmaninë, Kamboxhia, Pakistanin, Vietnamin dhe Mindanaon në Filipine. Për më tepër, puna e tij e ka çuar atë në Afrikë, ku kapi imazhe prekëse nga Mauritania dhe Senegali. Përkushtimi pesëvjeçar i Agronit për krijimin e dokumentarit “Portrete të zhvendosjes” në Sri Lanka është një arritje e spikatur në karrierën e tij. Ky film i mrekullueshëm hedh dritë mbi zhvendosjen dhe përpjekjet humanitare të agjencive të OKB-së dhe I/OJQ-ve. Projekti trajton pasojat e luftës civile që rrënoi rajonin për dy dekada dhe zhvendosjen e shkaktuar nga cunami shkatërrues që goditi bregdetin e Sri Lankës më 26 dhjetor 2004. Puna e jashtëzakonshme e Agronit është njohur dhe paraqitur në botime të shumta prestigjioze dhe media në mbarë botën. Fotografitë dhe filmat e tij kanë zbukuruar faqet e botimeve me famë si Time, Geo, The Guardian, der Spiegel, National Geographic, CNN Traveler, Wall Street Journal, Bloomberg, revista Businessweek, Le Figaro, Daily News, Internacionale, Silver Kris, Etihad Inflight revista, revista Amana, revista JPG, revista Sky, si dhe përdoret nga organizata të njohura si UNICEF, UNHCR, OHCHR, WFP, UNDP, IOM, dhe Fondacioni JTI për iniciativa të ndryshme ndërgjegjësuese dhe shpërndarje të lajmeve. Ndjekja e pamëshirshme e Agron Dragajt për të treguar tregime vizuale ka tërhequr vëmendjen e audiencës në mbarë botën dhe ka luajtur një rol vendimtar në sjelljen e çështjeve kritike në ballë të ndërgjegjes globale. Përkushtimi i tij për të theksuar gjendjen njerëzore përmes objektivit të kamerës frymëzon fotoreporterët dhe kineastët aspirantë.

 


Jetona Koçibelli – Shqipëri

Përmbledhje e kualifikimeve Më shumë se dhjetë vjet përvojë në TV, si drejtuese dhe autore në emisionin tim “ArtKand”, raportim lajmesh dhe projekte speciale, duke përfshirë dokumentarë dhe histori artistike. I pëlqyer nga shikuesit dhe i aksesueshëm, i udhëtuar mirë, me një interes të vërtetë për një sërë temash. Aftësi e fortë për të trajtuar raportime komplekse të drejtpërdrejta. Tregimtar i madh, daktilografist i shpejtë. Profesionist i vazhdueshëm si në redaksi ashtu edhe në raportimin në terren. Njohur shumë për kulturën, artin dhe politikën shqiptare. -Arritjet në Karriere Aftësi dhe shkathtësi në të gjitha aspektet e gazetarisë televizive; Live Show, dokumentarë shumë kompleks; I aftë për të trajtuar në mënyrë profesionale të gjitha fushat e redaksisë televizive dhe punës së raportimit në terren. -Arsimi 1.11.2011-1.09.2016 Master në Marrëdhënie me Publikun Universiteti i Tiranës Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë Departamenti i Gazetarisë dhe Komunikimit Marrëdhënie me Publikun 13.09.2008-05.07.2011 Diplomë Bachelor në Gazetari Universiteti i Tiranës Fakulteti i Filologjisë dhe Historisë.

 


Achilleas Tziakos – Greqi

Achilleas Tziakos është anëtar dhe themelues i Photometria International Photo Festival gjithashtu dhe pjesë e ekipit të TedX në Janinë.  Photometria është grupimi më i madh i artistëve fotograf në Greqi i cili zhvillon disa aktivitete dhe ekspozita të rëndësishme ndërkombëtare  për fotografinë. Gjatë kohës që studionte në Athinë në shkollën e informatikës, ai punonte si asistent fotograf për Akis Safaris Photo Studio. Në vitin 1994 u kthye në vendlindjen e tij, Janinë, ku themeloi radiostacionin Metro. Në të njëjtën kohë, ai ka punuar si botues dhe redaktor fotografish për revistat dhe gazetat greke. Gjithashtu ai ka qënë dhe anëtar jurie në edicione të ndryshme të Photometria International Festival.

This website uses cookies to improve your experience. Cookie Policy